30 Ekim 2012 Salı

Böcek sorusuna cevabım..Soru : Bir ağustos böceği doğmadan önce toprağın altındaki bir lavrada ortalama olarak 12 yıl bekler.
Evet, tam 12 yıl. 12 yıllık hapislikten sonra dünyaya gelen garibanın ömrü adında yazılıdır: Ağustos.

Yani topu topu bir ay...
Şarkı söyleyen yalnızca erkek ağustos böceğidir.

Çünkü dişi, en güzel şarkıyı söyleyeni kendine eş seçecek ve çiftleşecektir.
Düşünsenize, 12 yıl toprağın altında bekle, dışarı çık.
Ömrün bir ay...
Buldun, buldun... Bulamadın, bir daha yok.
Siz olsanız çalışır mıydınız?

Cevap : 

O sana bana göre..
Böceğe göre 63 yıllık bir ömür..
Zaman farkı..
Zamanı dolu dolu ve kaliteli yaşayamadıktan sonra; bin yıl olsa neye yarar..
Kaldı ki, böceğin yaşadığı zamanla bizimkisi bir değil ki..
O kendi  zaman dairesinin ekseninde yaşıyor..
Bu kıyasa göre, bizim ömrümüz de Nuh ve Adem peygamberlere göre bir aya denk gelir..
Ne kadar kısa değil mi, eylül her an kapıda..!
Adem (as) 930, Nuh (as) 950 sene yaşadılar.İbrahim (as) 195 yıl..Bu rakamları az bulan bilginler de vardır.
Doğrusnu Allah bilir..

Bir de bu dünyadaki yaşam sürelerimizi cennet hayatı ile kıyaslanacak olsak, ancak ''bir an''dan ibarettir..

Ayrıca lavra'da bir yaşam biçimi/evresidir..Kelebekler gibi..Görünür halleriyle, bir kaç gün yaşayanları ile bir kaç hafta yaşayanları var..Bir günlük, hatta bir saatlik ömrü olan mahluklar, ve hatta bir anlık ömrü olanlar var.

Bu hesapla, bizler de beden yaşımıza anne karnındaki 9 aylık 10 günlük süreyi de katabiliriz.Hatta daha da işi muazzam boyuta çekerek, ruhlarımızın ilk yaratıldığı zamansızlık zamanına gidersek, her birimiz bilmem kaç milyar yıl yaşında varlıklarız! Belki de milyar ötesi..Zira Allah (cc) ile ruhlar arasındaki sözleşme/misak zamanı olan ''kalu bela'' nın zamanını da ancak Allah bilir..

Cinlerle insanların ömrünü kıyasladığımızda da çok şaşırtıcı sonuca varırız.

Cinler çok yüksek bir hızda hareket ederler.Onları göremeyişimizin nedeni de bu yüksek hızlarındandır. Çeşitli kaynaklarda bin ila 4-5 bin yıl arasında yaşadıkları bilgisi vardır ve bu sebeple Müslüman bir cin geçmiş tarihi olayları dün olmuş gibi aktarabilir..Ama gelecek bilgisinden onlar da mahrumdur.

Fizikte ''öz zamanın kısalması'' yani ''hız yükseldikçe zaman yavaşlar, belirli bir noktaya gelince de durur.'' kaidesi zaman içinde yolculuk arayışlarında temel noktayı teşkil eder.

İşte bu hızları nedeniyle onlar, bizim normal 70 senelik ömrümüzü-gerçekte onlar da kendi yaşlarıyla 70 sene civarında yaşamalarına rağmen bize göre hesaplandığında 1000-1500 sene civarında yaşamış görünmektedir.

Zaman, kader ve ruh konularında gerçekten ''çok az bir bilgi'' sahibiyiz.Hatta çoğumuz çok cahiliz.

Sonuç olarak, ''bir şey ne içinse onun içindir'' deyişi çok anlam yüklüdür. Ağustos böceklerinde bize bence güzel de bir mesaj var, onlar yaz sonunda öleceklerini bildikleri için, ''ölümlü'' dünya için ev kredisi, araba kredisi gibi insana üzüntü ve stres işlere dalmazlar..Yaratılış gayelerinin gereğini yaparak, ölüme hazırlanırlar.

Son bir bilgi notu : Dişi için öten erkek ağustos böcekleri, bu kur ve çiftleşme uğruna çoğu kez, ötüşüyle yerini belli ettiği için, uçan kuşlara yem olmaktadırlar.Aşkı için ölümü göze alan mübarek böcek..


Müzik: Chopin - Nocturno en si bemol menor Op 9 Nº 1