17 Temmuz 2015 Cuma

Bugün bayram.


Zaman ahir, yani dünya ömrü açısından son zaman dilimi.

Bu zamanda yukarıda geçen Hz. Ali (ra) Efendimizin hikmetli sözüne uygun yaşamak, sanıldığı kadar kolay değil.

Hele günümüz insanının dedikodu,su-i zan, tecessüs,yalan,iftira,yok yere yeminden, namazsızlığa kadar geniş bir yelpaze içinde nefes aldığı düşünülürse.

Hepimiz günahkarız, günahkarız diye de, ipe un serecek halde olamayız. Güzellikleri elimizden geldiğince yapma,kötülüklerden de kaçınma çabası şart.

Ahir zaman Müslümanlarının birincil meselesi ''ahir zamanda iman elde ateşten kor gibi olacaktır...benim yoluma (sünnetime) sarılana yüz şehit ecir verilecektir.'' mealli hadislerin ışığında sözü şuraya getirmek istiyorum:

Bu zamanda ilk ve en önemli ödevimiz Allah katında geçerli iman akidesini öğrenip, muhafaza etmektir. Nelere iman etmek, neleri reddetmek zorundayız...

Allah için sevmek ve Allah için nefret etmenin Müslümanın hayatındaki önemi gibi, pek çok akaid ve ilmihal bilgisi olmaksızın o bayrama erişmek mümkün değil.

Bu kısa hatırlatmadan sonra, Mübarek Ramazan-ı şerif bayramınızı (şeker değil şekerim Ramazan-ı şerif ) en samimi dilek ve dualarımla tebrik eder,öteye geçiş anımızın bayram sevinci içinde olmasını Mevlamızdan niyaz ederim.Dualaşalım.