8 Şubat 2016 Pazartesi

Yaklaşan tehlike !

''Genellikle insanlar insanlara öfkelerini direkt dökerlerken;
devletler endirekt politikalar belirlemezlerse,
ilkinde tartışma ya da kavga, 
diğerinde boykot ya da savaş çıkar...''

Sorunuza vereceğim en kısa ve net cevap bu...

Söz gelimi, ABD, bizim sırtımızı sıvazlıyor, müttefikimiz vs.bla bla...ama bize düşman olanları da bazen açık, çoğu zaman da gizliden besliyor, destekliyor!

Yani yüzümüze gülmeyi, o bildik sahtekarlığı sürdürerek...

İslam'da buna yer var mı, var. Burada bazı tarihi örneklemelere girip yazıyı uzatmayacağım.

Güçsüz insan ya da devletin bunu siyaset olarak uygulamasına ruhsat verilmiştir. Hatta Şia'da bu farzdır ve adına ''takiyye'' denilir. Maalesef onlar bunu küffara karşı değil de, biz ''sünni Müslümanlara'' karşı uyguluyorlar..!

Giriş cümlemi biraz açarsam; İnsanlar da devletler gibidir. Fark, iki birey arasında anlaşmazlık çıktığında, en kötü olasılık, biri ya da her ikisi yaralanır ya da ölür. Devletler arasında olduğu zaman -boykotlar kesmezse-yıkıcı savaş ve sayısız ölümler...

Öyleyse bir ülkeyi yöneten lider, merhametten, adaletten, mazlumlardan yana duruş sahibi olsa bile; bunu sürekli muhataplarına direkt söylemeyecek ! Dünya süperi olsa bile, ki; ABD'nin bize yaptığından yukarıda söz ettik.Keza genel olarak ülkeler bazında uygulama böyledir.

Katil ve zalim ülke liderine avaz avaz sen katilsin, zalimsin diye öfke kusmak ne kadar akılcı bir politikadır ve reel politikada bunun karşılığı bellidir.

Bölgemiz uzun zamandır olmadığı kadar fitne ateşi ile kaynamakta ve sanki ülkeler yaklaşan bahar için hızla savaş hazırlığı içindeler, biz de dahil !

Gülümsemekten ve abuk abuk bakmaktan başka, göreve geldiği günden beri hiç bir dünya meselesinde elini taşın altına koymayan Obama, süper devlet olmanın sorumluluklarını adilane yerine getirmiş olsaydı,bugün Rus ayısı burnumuzun dibine inemez, Suriye sorunu çoktan aşılmış olurdu.

İran, zaten tarihinden bu yana sürekli Müslümanlarla savaşmaktan, mezhebinin taassubunda bir politikanın hapsinde, ufuksuz bir ülke ve inanın ilk fırsatta bize füzelerini fırlatmayı seve seve yapacaktır!

Bakar mısınız, takvimler 2016 derken nelerden konuşuyoruz. Muhtemel ve cidden yaklaşan bir savaş
ve bu bölgesel olarak başlayıp, 3. dünya savaşına gider mi, gider...

Evlerinden, yurtlarından haksızca sürülmüş ve şu soğuklarda çadır sırası bekleyerek battaniyesine sarılmış mazlumları umursamayan dünyaya ceza olarak savaş yazılır kaygısı içindeyim.

Sıcacık evlerimizin keyfindeyken, güneyimizde ülke bölünmesin diye, varillerde ateş yakarak sokak çatışmalarında canını ortaya koyan güçlerimize dua etmeyi,mağdur ve mazlumlara maddi yardımı ihmal ediyorsak eğer, yaklaşan fitne ateşi yakın demektir..!