20 Mayıs 2016 Cuma

Mübarek ola...


Şaban ayının 15. gecesine Berat kandili diyoruz.

Göklerin kapılarının açıldığı,duaların geri çevrilmediği bu gece Allah'ın ezeli ilminden levh-i mahfuz denilen kader defterine; doğacak olanlar,ölümler,ölüm sebepleri,kainat olaylarına kadar..kısaca bir yıl içinde olacak şeyler (kader) kayıtla meleklerin ve bir kısmı da ehli irfanın müşahadesine açılır.   

Kaderin değişebilecek kısmı vardır, bu kulun duasına,vereceği sadaka ve yapacağı iyiliklere
endekslidir.Bu gece dua açısından çok büyük önem arz etmektedir. Geceye girmeden ve ertesi günü de bolca sadaka vermek, iyilik yapmak elzemdir.

Bu gece (21 mayıs 2016) Rabbimizin hakkımızda ve İslam alemi için hayırlı, soruları kolay bir kader, hayırlı ömür,akibet ve vakti geldiğinde güzel bir ölüm niyaz etmek lazımdır.

Sevgili Peygamberimiz aleyhissalatü vesselam bizleri bu önemli gcee için şöyle uyarmıştır :

''Şabanın 15. gecesini ibadetle, gündüzünü de oruçla geçirin! O gece Allah Teala :
'Af isteyen yok mu, affedeyim. Rızık isteyen yok mu, rızık vereyim. Dertli yok mu, sıhhat, afiyet vereyim. Ne isteyen varsa istesin, vereyim.' buyur. Bu hal, sabaha kadar devam eder. (İbni Mace)

Gecenin sırrı,bir kaç rekat namaz ile gönülden, göz yaşı dökerek samimi duadır. Bunun dışında vaaz dinlenebilir, bilenler Kur'an ya da sahih bir dini kitap okunabilir. Oruç ertesi günü tutulur. Yani gece sahura kalkılır.

Borçtan,cezadan kurtulma, temize çıkıp aklanma anlamlarına gelen mübarek Berat kandilimiz kutlu olsun. Dualaşalım.