7 Ocak 2017 Cumartesi

Cumartesi siyasi konular için uygun değildi ama tahrik var !

Cumartesi günü hiç çekilmez siyasi bir soruya cevap vererek güne başlamak !

''ve lütfen mailime özelden değil,blogdan yanıt isterim..''

Kışkırtma tahrik var hocam diye tebessüm edeyim.

Şunu belirteyim; hükûmetin her yapıp ettiğini onaylayanlardan değilim. Sn. Erdoğan'a bunca kalleş ve alçak saldırı olmasaydı; şahsen o eleştirileri bendeniz zaman zaman buradan sıralardım, ama şimdi bunun zamanı yanlış. Hainlik had safhadayken, eleştirilerimi içimde tutuyor ya da çok yakınlarımla bazen paylaşıyorum.

Bahsettiğiniz bakan, ''Baştan beri Suriye politikasının yanlışlarla dolu olduğuna inanlardanım...''diye benim de katıldığım bir beyanda bulundu.

Detay yoruma girmek istemiyorum. Bakan Numan Kurtulmuş benim kanaatime göre de doğru söylüyor. Bu politikanın mimarı Sn. Davudoğlu deseler de, sonuçta onaylayan ve uygulama sahasına sokan başta Sn.Erdoğan hükûmeti idi. Birisini seviyor oluşumuz ya da nefretimiz bizi adaletsizliğe sürüklememelidir.

O zamanlarda şuna benzer bir şey paylaşmıştım yakın çevremde :

''İnsanlar arasında tartışma çıkar ve kavgaya dönüşürse;taraflar ya yaralanır, ya da ölür !
Devletler arasında tartışma çıkarsa; ya tüm kanallar kapanarak,kalleş ve sinsi planlar devreye sokularak, karşı tarafın zarara uğramasına çalışılır; ya da resmen savaş çıkarak,insanlar ülkeler tarumar olarak ölürler..!''


Müttefiklerimiz (!) bize ne yapıyorlar ?  Vurdurup,bombalatan kendileri olduğu halde; ''acımızı derinden paylaşıp,her türlü desteğe hazır olduklarını'' timsah gözyaşları ile duyuruyorlar!

Katil Sisi'ye, İsrail'e,Esad'a bir ülkenin başı direkt ''sen katilsin'' derse; ''ben her türlü bel altı kalleşliklerinize, düşmanlarımla dost olup onları beslemenize, desteklemenize hazırım'' demektir.

Sen devlet olarak onların bize yaptığı gibi yapmalısın. Yüzlerine dişlerini sıkan bir tebessüm ile ilişkileri sürdür; arka planda sinsi ambargoya benzer elinden geleni yap.

ESO'yu biz destekledikçe, Esad' da bize düşman ne kadar terör örgütü varsa destekledi. ESO konusu da ayrı bir yazı konusu aslında, girersek yazı çok uzar. Şimdilerde Suriye bölünmesin diye en çok biz çabalıyoruz.

Sn.Erdoğan'ın bir tek BM'de ''Dünya 5'ten büyüktür.Neden BM'de daimi üyeler içinde bir tek Müslüman ülke yok?'' diye sorgulamasını cesurca ve yerinde bulurum. Bunun dışında devletler,sokaktaki insan gibi haksızlıklara feveran ederlerse, belki halklar nazarında kahraman olurlar ama, dünya ülkeleri nezdinde,kendi ülkelerini zora sokmuş olurlar.

Biz bir ABD değiliz. Haykırıp,yumruk vuracak kadar güçlü değiliz. Mesela insansız araç yapıyoruz diye gurur duyuyoruz ama motoru Avusturya'dan,geçenlerde ambargo koydular,İHA'ların motorunu vermiyorlar, ya başka ülkeden alacağız ya da o motoru da yapmasını öğreneceğiz !

Dünya siyaseti reel siyasettir ve çıkar ilişkisine dayanır. Müslüman kurnaz tilki gibi olacak ve ''Harp hiledir'' hadisine göre akıllı hareket edecek. Nitekim Rusya krizinde bunu son derece başarılı yaptık da, ilişkiler savaşın eşiğinden dönülerek düzeldi.

Onlar bizi tehdit edecekleri ya da sözlü taciz edecekleri zaman, bunu genelde alt seviyede birisine yaptırıyorlar ki, manevra alanı kalsın. İşte aşağıdaki haberde ABD elçisi açık açık Sn. Erdoğan'ı tehdit etti. Bombalarla, terörle verdiğimiz mesaja direniyorsun, ölürsün diyebildi alçak ! Ama tehdit ettiğiniz adam ölümden korksa, 15 temmuz gecesi F16 lara rağmen İstanbul'a halkın içine inmezdi !Facebook'ta olsam bu tür konulara girmezdim. Çünkü bu tür konulardan kaçtığım bir yerdi. Ama blog başka, benim günlüğüm gibi ve hemen hemen hayata dair her konuda buradayım.

Hayat demişken, öyle güzel insanlarımız var ki hâlâ...Kalbi iman merhamet,vatan aşkı,insan sevgisi ile dopdolu. En son örneğini 44 yaşındaki Fethi Sekin şehidimiz ile gördük. Trafik polisi olduğu halde, çok büyük bir acıdan  kurtulmamıza sebep oldu. Adamlar bombalı araç dışında RPG denilen roket atarlar ki, 1.5 metre kalınlığındaki duvarı deliyor, kim bilir bu güzel şehidimiz uyanık davranmasa, yine çok büyük facia yaşayacaktık. Allah ailesine sabr-ı cemil, kendisine de,diğer şehitlerimizle birlikte yüce bir makam versin cennetinde,amin.