15 Ocak 2017 Pazar

Kaliforniya, Florida derken...


Blogumun sağ alt kısmında, şu dönen dünyada zaman zaman ABD eyaletlerinden,California ve Florida görünüyor. Kaliforniya'dan sayfamı ziyaret eden sanıyorum eski blog arkadaşım. Oraya evermiştik kendisini.Sağlık ve mutluluğunun devamını dilerim.

Okul yıllarımda resmim fena değildi,manzara,portre,kovboy mecmualarını takliden çizim,Kara Murat Tarkan serileri, karikatür hatta dünya haritasını çok iyi çizerdim,ev ödevi yapamayanlardan çok çekerdim,sıraya dizilirlerdi. Bugün bile ezbere çizebilirim ve pek çok ülke ismi ile...

Uzayı, dünyamızı uydudan izlemeyi seviyorum. Ayda yaşamak tam bana göreymiş. Bakardım oradan dünyaya, ah insan oğlu, koskoca dünyaya sığamıyor, birbirinizi yiyorsunuz derdim. Mesela İngiltere, Amerika nere, Türkiye, Suriye,Irak,Mısır,Libya nere..? Üstelik zenginsiniz, ne diye bizim topraklarımızla uğraşıp,karıştırıp kan içiyorsunuz? Hangi ülkeye girseniz,hem talan ediyorsunuz, hem de tarumar..!

Hz.Mevlana müridleriyle bir yere giderken, sokakta oynaşan köpeklere müridleri ''ne güzel geçimli oynuyorlar'' deyince, Hz.Pir : ''aralarına bir kemik at da gör'' buyurmuş.

Yine bir yere sıkışmış yaralı bir köpeği kurtarmak için atılan adam, ''ısırırsa'' diye ikazlara aldırmadan hayvancağızı kurtarırken, hayvan adamı ısırmış. Biz sana dememiş miydik dediklerinde : ''Ben insanlığımı yaptım, köpek de köpekliğini..'' demiş.
Herkes fıtratının gereğini yapacak. Yok, sözüm mecliste bacak ısıran mahluka değil, İngiltere ve ABD gibi köpekliğini yapmaktan vazgeçmeyenlere ve onların uşaklarına !

Şu İngiltere tarihten beri,sömürdüğü ülkelerin zenginliklerini çalarak süperler arasında yer aldı.
''Amerika Kıtası'nın 1492'de Avrupalılar tarafından keşfiyle sömürüp koloniler kurdular.
18. yüzyıl ortalarında, bu kolonilerin sayısı 13'e yükseldi ve bu 13 Koloni, Amerika Birleşik Devletleri'nin temelini oluşturdu.''

Bugün de güneyimizde PKK kolonileri kurma çabasına dikkatlerinizi çekerim. Y.Özdil gibiler ne işimiz var Suriye'de Irak'ta dese de,işbu bölünme böyle başlıyor.  İngilizler kolonilerden sömürdüklerinin yanı sıra vergi alıyordu.

''1756-1763 yılları arasında İngiltere'nin Avusturya, Fransa ve Rusya ittifakıyla yaptığı savaşlar (Yedi Yıl Savaşları), İngiliz maliyesi üzerinde ciddi bir yük oluşturmuştu.6 yıl süren savaş sonunda, George Washington komutasındaki koloni güçleri tarafından yenilgiye uğratılan İngiltere geri çekilmiş ve 1783 yılında Paris antlaşmasıyla 13 koloninin bağımsızlığını kabul etmiştir.Bağımsızlıklarını ilan eden koloniler, içişlerinde serbest eyaletlerden oluşan Amerika Birleşik Devletleri'ni kurdular (1787). 1789'da Anayasanın tamamlanıp onaylanmasıyla yeni bir ulus ve Amerikan üst kimliği doğdu.''

''Amerika Birleşik Devletleri, ülkeyi anayasayla yöneten bir Başkanın seçimle iş başına geldiği ilk demokratik cumhuriyettir. Bu manada Fransız Devrimi'nin de öncüsü olmuştur.''

Bundan sonra yönetimin işleyişi ile iktibaslara yer vermiştim ama, yazı anormal uzun oldu kısalttım. Zaten şu kongre,senato, temsilciler meclisi konularında daha iyi bilgi ve fikir sahibi olmalıyım, sonra sırada Fransa'daki yarı başkanlığı incelemek lazım ki,bizde yaklaşan başkanlık için geniş bir perspektif sahibi olalım değil mi efendim...

Zaman farkı olarak ortalama 8-10 saat onlar bizden geride ve bildiğim kadarıyla onlarda saat başlangıcı yani yeni gün bizim gibi gece 00:00 (12) değil 03.00 de başlayıp,02: 00 de 24 saat yani bir gün tamamlanmış oluyor.

Üstteki haritaya yazdığım gibi güneş ilk önce Kamçatka'ya değer gezegenimizde. En son da Amerika kıtasından Hawai'nin çok aşağılarında yaklaşık 4 bin km güneybatısında Samao'da güneş batar.

Yanlış bir bilgi aktarmışsam lütfen uyarınız.

Anna Masala'nın dediği gibi, ''Batı her şeyini medeniyet ve insanlık da dahil, güneşini bile doğuya muhtaç.''