23 Mart 2017 Perşembe

Bu yazıyı çok beğendim..!Bir Arap, konuğunu karşılarken “ehlen ve sehlen” der. Bunun en basit anlamı “siz ve aileniz güvenlik, huzur ve saadet içinde konuğumuz olun; burada sizin rahatınız için her şey yapılacaktır” demektir. Bu iki kelime, Arap konukseverliğinin muhteşem bir ifadesidir.

Türkler bir yerden ayrılırken “Allahaısmarladık” derler. Bu ibareyi kullanan kimse, geride bıraktıklarını en güvendiği merciye emanet ediyor demektir. Hem onları sevdiğini hem de her gücün fevkinde Allah’a itimat ettiğini ifade etmektedir “Allahaısmarladık” sözü…

Allahaısmarladık diyen, Allah’ı hayatına karıştırıyor, hem de O’nun hükümranlığının mutlak olduğunu kabul ediyor; ayrıca Allah’ın hayatının her aşamasında, her detayında müdahil olmasından hoşnut demektir.

Araplar da, özellikle gurbetçi akrabaları ve dostlarıyla yaptıkları telefon konuşmalarını bitirirken kelime-i tevhit okurlar. Konuşma hitama erdikten ve artık ahize yerine konacakken telefonun bir ucundaki “La ilahe illallah”, diğer ucundaki de “Muhammed resulullah” der. Bu, “biz de bu kelime-i tevhit gibi bir araya gelelim, sonsuza kadar birlikte olalım” temennisinin zarif bir ifadesidir. Dua hükmünde bir davranıştır. “Habibinin adını kendi adından ayırmadığın gibi, bizi de birbirimizden ayırma Allahım” demektir.

“Take care” (kendine iyi bak) diyen sadece geride bıraktığı kişiyi önemsediğini ve onun üstüne titrediğini belirtmiş olur; ama Allahaısmarladık diyen, bu ilgi ve özenin yanısıra sevdiklerini en yüce bir makamın koruyucu ve gözetici şefkat kanatları altına emanet etmiş bulunmaktadır.

Allahaısmarladık yerine ikame olunan “bye”, “hadi bye”, “çav” ya da telefonda “kapattım”, “öptüm” gibi ifadelerin derûnî ve aşkın çağrışımları yoktur. Allahaısmarladık yerine başka şey diyen bir insan “kader ayırsa bile mahşerde buluşuruz” şarkısını yazamazdı mesela… Allahaısmarladık demeyen, inşaAllah demeyen bir nesil intihara daha kolay teslim olabilir, yaşama coşkusunu daha çabuk yitirebilir, Allah’ı ve ahiret gününü daha az hatırlar.

Fatih Okumuş