11 Ağustos 2017 Cuma

Janset Karavin

''Selam Murat Bey,
İzninizle iki sorum var,yanıtlarsanız sevinirim. İlki, III.dünya savaşı yakın mı sizce ve aşağıdaki yazıyı bir arkadaşım duvarında paylaşmış,sizce normal mi ? Mutlu yıllar dileklerimle, teşekkürler.

''Ülkeleriniz sizin olsun. Bayraklarınız, törenleriniz,
kutsanmış kitaplarınız, yasalarınız, yasaklarınız,
kurallarınız, bacak aranızdan sırıtan ahlakınız
sizin olsun. Sıkı sıkı sarılın yeni koltuk takımlarınıza,
arabalarınıza, telefonlarınıza. Nezih aile apartmanlarındaki
evlerinizin ruhsuz duvarlarını, boş tavanlarını öpün her gece
 uykudan önce; biz uyumak istemiyoruz!(Janset Karavin)'

Ben teşekkür ediyorum, bu tür sorular,araştırma yapmama vesile oluyor, yeni şeyler öğreniyorum.

İlk sorunuza kısa cevap verirsem: Evet,başta ABD olmak üzere, kaşınıyor ve kaşıyorlar. Şu asırda dünyamızın asıl mahrumiyeti, büyük düşünür ve liderlerden mahrum oluştur. Koskoca İslam dünyasında (!) varsa öyle bir dünya; tehlikeyi görüp çırpınan bir tek bizim Cumhur Başkanımız. (Onun da her canlı gibi, çağında kıymetini idrakten ülkemizin yarısı gaflette!)

Bakın Araplara, düşmüşler birbirlerine ve koltuk derdine. Bakın İran'a, Müslüman avında! ABD'nin ülkemizin etrafını üslerle çevirdiği ve PYD'yi Rusya ile el ele vererek 50 bin kişilik tanınmış ordu halinde başımıza bela etmeye hazırlanmaları, Kore ile dünya savaşı fitili ateşlenmese de, ülkemiz için birlik içinde yaklaşan tehlikeye hazırlık yapmalıyız. Devletimiz bunun bilincinde, yerli savaş sanayii ve yerli enerji kaynaklar için başlatılan seferberlik.

İkinci sorunuza, biraz daha geniş cevap vermeliyim, zira itikadi hassas bir mesele. Janset Karavin
(Kalvin gibi algılıyor insan, yabancı biri sandım. Hangi ülkenin ateisti normaldir derken, ''Ayrılsak da beraberiz'' dizinin oyuncusu olduğunu üzülerek gördüm.

Janset Karavin bir şiirinde bize ait olan yani İslam'a ait olan, sabah namazlarında okunan ''es selatü hayrün minen nevm'' yani namaz uykudan hayırlıdır, mübarek sözünü daha sonra adına şiir denilen zırvasında  :

''Hadi  Kalk
sevişmek uykudan hayırlıdır
sabah ezanıyla sevişelim
es-salatu hayrun mine’n nevm!
sonra belki kahvaltı ederiz çatıda...''  şeklinde yer verebilme cür'etinde bulunan kişilik.

Bir blogda Zeliha Demirel, Janset'e transeksüelliği üzerine de sorarken, hayatını bir süre erkek olarak sürdürdükten sonra, kadınlığa geçtiği (!) sorulunca, fiziksel olarak erkek diyelim cevabını veren bu kişiliğin, ne ateistliği ne de transeksüelliği bizi ilgilendirmese de; yukarıdaki sözleri ve sabah ezanımız üzerinden kurguladığı, esinlendiği şiir üzerine çok şey yazılır.Bu sözlerde, ülke, bayrak,kutsal kitap yani kutsala iman, (Müslümanlık), yasak yani helal-haram kavramı, kanunlar,yasalar yanında; bacak arasından sırıtan ahlak diyerek, namus anlayışının dumura uğratılması, serbest sekse özgürlük...ilk anda göze çarpanlar. Uyumak istemiyormuş bir de...Ayakta uyuyorsun sen. Hakikate karşı zil zurna uyuyorsun! Ah bir anlasak !

Bu tür kişiliklerin, bu tür fikirlerini görünce son derece üzüntü duyuyorum. Daha büyük üzüntüyü ise, bu tür İslam'a uymayan fikirleri; Müslümanların sayfalarında paylaştıklarında duyuyorum. Zira bu tür fikirleri sayfasında paylaşan, söylemiş onaylamış hükmündedir ve başı hesap gününde fena halde dertte olacaktır.

Her zaman söylerim; İslam'a bir kelime ile herkes girip Müslüman olabilir,ama bir kelime ile de okun yaydan çıktığı gibi çıkıp imanını kaybedebilir.

Bir kelime bizi sonsuz hayatta cennetlerde eyler, ya da aksi...

Gerçek adı olduğunu sanmadığım Janset de, kapitalizm bitip anarşizm dönemi gelsin özlemi içerisinde olduğunu ifade ediyor. Zaten gönderdiğiniz fikirleri, anarşizm, ateizm, feminizm, komünizm atıklarından alıntılar.

Uzak durmalı ve tutmalı gençliği bu tür zehirli fikirlerden.

*

Bereket dolu olsun cum'amız.
Doğum günü mesajlarınızı unutmadım, sırada inşallah.